RSI Nedir? | RSI Nasıl Yorumlarınır?

Finansal piyasalar ile yakından ilgilenen birçok yatırımcı için teknik analiz büyük bir öneme sahiptir. Özellikle borsa piyasasında hisse senedi gibi yatırım araçlarına yatırım yapan kişiler teknik analiz yaparak, gelecekte meydana gelebilecek fiyat hareketlerini önceden tahmin edebilmektedir. Teknik analiz yaparken grafiklerin doğru okunması ve kullanılan indikatörlerin iyi bilinmesi gerekmektedir. Bu noktada devreye giren RSI nedir? Sorumuzu cevaplamamız gerekirse.

RSI Nedir?

Borsa teknik analiz yöntemlerinde en sık tercih edilen indikatörlerden biri RSI’dır. Bu noktada RSI indikatör nedir sorunun yanıtı, yatırımcılar açısından önem taşımaktadır. Başta forex olmak üzere hemen hemen tüm finansal piyasalarda bazı zamanlarda fiyatlarda oynaklıklar yaşanabilir. Fiyatlardaki düşüş veya artış yatırımcıları da etkiler. RSI ile finansal varlıklarda yaşanan fiyat değişikliklerini daha önceden öngörmek mümkündür.

Finansal alanda yatırım yapan kişilerin en çok tercih ettiği yöntemlerden biri RSI yöntemidir. RSI açılımı, göreceli güç endeksi manasına gelmektedir. Bir hisse senedinin ya da başka bir yatırım aracının daha çok alınması veya satılmasındaki etkileri analiz etmek için kullanılan bir yöntemdir. Başka bir ifade ile finansal varlıklardaki fiyat değişikliklerinin oranını ölçen bir program olarak tanımlanabilir.

RSI indikatörü, yatırımcılara fiyatlar hakkında sinyaller gönderir. Bu sinyallerin amacı, yatırımcıları doğru karar vermeye yönlendirmektir.

RSI Nasıl Yorumlanır?

RSI programında değerler 0-100 arasında belirlenir. Eğer borsa piyasasında 70’in üzerinde değer alan bir yatırım aracı varsa bu değer, o yatırım aracına aşırı talep olduğunu gösterir. Bu değerden trend eğiliminin her an tersine dönebileceği anlamı çıkmaktadır. 30’un altında bir değer ortaya çıkarsa o yatırım aracı veya varlığın değersizleştiği anlamı ortaya çıkar.1 Yorum

Bir cevap yazın