FED Nedir?

Global piyasaları etkileyen FED Nedir? , Görevleri nelerdi? , FED faiz kararı ne olur? , FED Faiz artırırsa ne olur? , Özellikle Türk Yatırımcıların ilgisini çeken dolar üzerinde FED faiz artırırsa dolar ne olur? , gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

FED Nedir?

FED Nedir?

23 Aralık 1913’te kurulan ABD’nin Merkez Bankasıdır. Zamanla Federal Rezerv Sistemi’nin rolleri ve sorumlulukları genişletilmiş ve yapısında değişiklikler meydana gelmiştir. Merkezi Washington’da olan bankanın başkanı Jerome Powell’dir. Banka, talimatı üzerine Bureau of Engraving and Printing tarafından basılan Amerikan dolarının dağıtımı yetkisini elinde bulundurmaktadır.

FED’in Açılımı Nedir?

Fed’in açılımı “Federal Reserve” dir.

FED’in Görevleri Nelerdir?

ABD ekonomisinin ve daha genel olarak kamu yararının etkin işleyişini teşvik etmek için beş genel işlevi yerine getirir. Federal rezerv;

 • ABD ekonomisinde maksimum istihdamı, istikrarlı fiyatları ve ılımlı uzun vadeli faiz oranlarını teşvik etmek için ülkenin para politikasını yürütür;
 • Finansal sistemin istikrarını teşvik eder ve ABD ve yurtdışında aktif izleme ve katılım yoluyla sistemik riskleri en aza indirmeye ve sınırlamaya çalışır;
 • Bireysel finansal kurumların güvenliğini ve sağlamlığını teşvik eder ve bir bütün olarak finansal sistem üzerindeki etkilerini izler;
 • Bankacılık endüstrisine ve ABD hükümetine ABD doları ile işlemleri ve ödemeleri kolaylaştıran hizmetler yoluyla ödeme ve uzlaştırma sistemi güvenliğini ve verimliliğini teşvik eder;
 • Tüketici odaklı denetim ve inceleme, ortaya çıkan tüketici sorunları ve eğilimlerinin araştırılması ve analizi, topluluk ekonomik kalkınma faaliyetleri ve tüketici kanunları ve düzenlemelerinin idaresi yoluyla tüketicinin korunmasını ve topluluk gelişimini destekler.

FED Nelerden Sorumludur?

FED’in sorumlulukları dört genel alana ayrılıyor.

 • Tam istihdam ve istikrarlı fiyatlar peşinde ekonomideki para ve kredi koşullarını etkileyerek ülkenin para politikasını yürütmek.
 • Ülkenin bankacılık ve finansal sisteminin güvenliğini ve sağlamlığını sağlamak ve tüketicilerin kredi haklarını korumak için bankaları ve diğer önemli finansal kurumları denetlemek ve düzenlemek.
 • Finansal sistemin istikrarını sağlamak ve finansal piyasalarda oluşabilecek sistemik riskleri kontrol altına almak.
 • ABD hükümetine, ABD finans kurumlarına ve yabancı resmi kurumlara belirli finansal hizmetler sağlamak ve ülkenin ödeme sistemlerinin işletilmesinde ve denetlenmesinde önemli bir rol oynamak.

FED YÖNETİM KURULU

FED’in Yönetim Kurulu 2021 itibarıyla şu isimlerden oluşuyor: Jerome H. Powell, Richard H. Clarida, Michelle W. Bowman, Lael Braniard, Randal K. Quarles,  Christopher J. Waller

FED Başkanı Jerome Powell, 5 Şubat 2018’de 4 yıllık bir dönem için göreve gelmişti.

FED üyeleri zaman zaman görüş ayrılıkları nedeniyle “güvercinler” ve “şahinler” olarak iki genel gruba ayrılabiliyor.

Fed'de güvercin ve şahinler

FED (FOMC) TOPLANTISI NE ZAMAN?

Aldığı kararlar sadece ABD değil tüm dünyada piyasaları etkileyen FOMC üyeleri yaklaşık her 6 haftada bir Washington’da toplanıyor. FOMC’nin toplantı bildirileri ve bundan yaklaşık 3 hafta sonra yayımlanan toplantı tutanakları küresel piyasalar tarafından merakla bekleniyor. Fed’in sitesinde yer alan bilgilere göre 2021 ve 2022 yılında FOMC toplantı tarihleri şu şekilde olacak:

2022 FED (FOMC) TOPLANTI TARİHLERİ

2022 FED (FOMC) Toplantıları

 • Ocak ayı 25-26
 • “Mart 15-16”
 • Mayıs ayı 3-4
 • “Haziran 14-15”
 • Temmuz 26-27
 • “Eylül 20-21”
 • Kasım 1-2
 • “ARALIK AYI 13-14”

Tırnak işaretine alınan tarihlerde Ekonomik Öngörülerin Özeti ile ilgili toplantılar yapılmaktadır.

Not: 31 Ocak-1 Şubat 2023 için iki günlük bir toplantı planlanmıştır. Her toplantı tarihi, hemen önceki toplantıda onaylanana kadar geçicidir.

FED Nasıl Bir Yapıya Sahiptir?

AA’da FED’le ilgili analizde şu bilgiler yer alıyordu: Bölgesel Fed’lerin New York, Boston, Philadelphia, Richmond, Atlanta, Cleveland, Chicago, Minneapolis, Kansas City, St. Louis, Dallas ve San Francisco kentlerindeki merkezlerin başkanları, kendi yönetim kurulları tarafından her 5 yılda bir yapılan seçimle belirleniyor.

FED Nasıl Bir Yapıya Sahiptir

Bölgesel FED’ler sağladıkları istatistik ve ekonomik tahminlerle, alınan politika kararlarının tüm bölgeleri temsil etmesine yardımcı olurken, FED organizasyonun en tepesinde ise üyeleri, ABD Başkanı tarafından atanan ve kongrece onaylanan Yönetim Kurulu bulunuyor.

FED Faiz artırırsa ne olur?

FED Faiz artırırsa ne olur?

FED Faiz artırmazsa ne olur?

FED Tanımı Kaynak : FED Nedir?

Neden Forex?

Korelasyon Nedir?1 Yorum

Bir yanıt yazın