Bekleyen Emir Nedir?

Bekleyen Emir Nedir?

Dünyanın en büyük piyasası olan forex, birçok avantajı ile en fazla tercih edilen yatırım araçlarından biridir. Bakiyenin 100 katı kadar işlem yapma imkanı veren kaldıraç oranı, hem alış hem de satışa yapılabilen çift yönlü işlem, 5/24 açık piyasa gibi birçok avantajı içerisinde bulundurmaktadır.100’den fazla döviz çifti, emtia, hisse senedi ve endekslere yatırım yapılabilen bu piyasada işlem yapmak düşünüldüğü kadar zor değildir. İşlem açmak için gerekli olan başlıca terim ve ekran kullanımının iyi bilinmesi sizi bu piyasada başarıya hızla ulaştıracaktır.

Bekleyen emirler, işlem açmak amacıyla kullanılan en önemli terimlerden bir tanesidir. Bekleyen emrin ne olduğuna ve nasıl kullanıldığına daha yakından bakalım.
bekleyen emir nedir?
  Belirli bir üründe, piyasada oluşan anlık fiyattan işlem değerlendirmek yerine, gelecekte oluşmasını beklediğimiz fiyat seviyesinden veya manuel belirlediğimiz fiyat seviyelerinden işlem açma emirlerini, önceden vermeye bekleyen emir denir.

  Fx işlemlerini haftaiçi 5 gün 24 saat gerçekleştirebilirsiniz.Bu sayede her an fırsatlardan yararlanabilir, anlık kar/zarar miktarınızı hesabınızda görebilir, finans piyasasını yakından takip edebilirsiniz.Peki ekran başında olmadan işlem açabilir miyim?Platforma erişmeden otomatik emir vermek mümkün mü?İstediğim fiyat seviyesine ileri tarihli işlem emri gönderebilir miyim?

Bu soruların hepsi için yanıtımız EVET. Şimdi dilerseniz adım adım bu işlemleri ekran üzerinde nasıl yapacağımıza değinelim.

Anlık fiyattan yeni emir açmanın nasıl yapılacağını ‘Meta trader 4 kulllanımı’ ve ‘Meta trader 5 kullanımı’ başlıklı yazımızda bahsetmiştik

Bekleyen Emir Nasıl Girilir?

 • Yeni emir açılan yere tıklayalım,
 • Tür olarak görünen alana mouse ile tıklayarak açılan Piyasa Emri yerine, hemen altında yazan Bekleyen Emir sekmesini seçelim.
 • Bekleyen emir açıklamasında belirtilen kısmı dolduralım.
 • TÜR: Girilmek istenen bekleyen emir türü
 • FİYAT: Emrin gerçekleşmesini istediğimiz fiyat
 • Geçerlilik: Bekleyen emrin geçerlilik süresi
 • Tüm bölgeler doldurulduktan sonra Emri gir butonuna tıklayarak bekleyen emrimizi aktifleştirmiş oluruz.
Bekleyen Emir Nasıl Girilir

Emir Çeşitleri Nelerdir?

 • Buy limit: piyasa fiyatının, o andaki fiyatın altına inmesi durumunda ALIŞ pozisyonu almaktır.
 • Sell limit: piyasa fiyatının, o andaki fiyatın üstüne çıkması durumunda SATIŞ pozisyonu almaktır.
 • Buy stop: piyasa fiyatının, o andaki fiyatın üstüne çıkması durumunda ALIŞ pozisyonu almaktır.
 • Sell stop: piyasa fiyatının, o andaki fiyatın altına inmesi durumunda SATIŞ pozisyonu almaktır.

BUY-ALIŞ

SELL-SATIŞ

Bekleyen emirler bazı platformlarda farklı isimlerle de anılabilir.

 • Limit Alış  = Buy Limit
 • Limit Satış = Sell Limit
 • Şartlı Alış  = Buy Stop
 • Şartlı Satış = Sell Stop

Örnek ile açıklamak gerekirse;

USDTL paritesinde bekleyen emir girmek istediğinizi düşünelim.

Mevcut piyasa fiyatı 2,90 olsun. Eğer;

2,80’den ALIŞ emri girmek isterseniz- BUY LİMİT (2,80’e düşerse AL)

2,95’ten ALIŞ emri girmek isterseniz- BUY STOP (2,95’e çıkarsa AL)

2,95’ten SATIŞ emri girmek isterseniz- SELL LİMİT (2,95’e çıkarsa SAT)

2,85’ten SATIŞ emri girmek isterseniz-SELL STOP (2,85’e düşerse SAT) girmeniz gerekmektedir.

 

   Yukarıda bahsettiğimiz örnekler üzerinden de anlaşılacağı üzere bazı emirler, mevcut fiyatın üzerinde bir fiyattan alışı, yada mevcut fiyatın aşağısında bir fiyattan satışı gerçekleştirir.Peki neden mevcut fiyattan işleme girmek ve daha fazla kar elde etmek varken, bekleyen emir girelim diye düşünebilirsiniz.

   Burada yatırımcıların mevcut piyasa fiyatından işleme girmemesinin sebebi, yaptıkları teknik analize göre fiyatın daha da ilerlemesi yönünde işlem yapmaya çalışmalarıdır.Destek ve direnç seviyelerinden faydalanarak işlem açmak isteyen yatırımcılar bu gibi nedenlerle sıklıkla tercih etmektedirler.

   Bekleyen emrin en büyük avantajlarından birisi, sürekli ekran başında olmaya gerek kalmadan, piyasayı anlık takip etmeksizin oluşan hareketlilikte, belirlediğimiz noktalardan emirlerin işleme alınabilmesidir. Bu sayede günlük yaşantımıza devam ederken bir yandan da piyasada işlem yaparak kazanç elde edebiliriz.

   Bekleyen emir kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır, Bunlardan bir tanesi birden fazla bekleyen emir açıldığında, mevcut margin seviyemizin yeterliliğini koruyup korumadığının kontrolü, bir diğeri ise emrin gerçekleşmesi durumunda takibinin zorlaşmasıdır. Bu nedenle emri girdikten sonra, belirli aralıklarla işlemin gerçekleşip, gerçekleşmediğinin takip ve kontrolünün sağlanması olumsuzlukları en aza indirecektir.Bir yanıt yazın