Destek Seviyesi ve Direnç Seviyesi Nedir?

Destek ve direnç noktalarını önceden görebilirsen kazanmak için ilk hamleni yapmış olursun. Çünkü teknik çözümleme tekerrürden ibarettir ve tekerrür eden destek – direnç seviyelerini bilmek borsada kazanmanın öncelikli adımıdır!

“Tarih tekerrürden ibarettir” atasözünü duymuşsundur.,

Teknik analizin mantığı aslen bu söze dayanıyor diyebiliriz.

Garipsediğini fark eder şeklinde olduk. “Olur mu öyle şey Midasçığım, öyle sıradan bir şey değil tekniz çözümleme!” der şeklindesin.

Tam da öyle bir şey!

Teknik analiz, fiyat hareketlerinin ve hacim şeklinde alım-satım istatistiklerinden yola çıkarak finansal enstrümanların değerlendirilmesi ve gelecekteki hareketlerinin tahmin edilmesi için kullanılan bir enstrumandır.

Kabul ediyoruz, hiç duymadığın bir sürü terim var: İndikatörü var, formasyonu var, var da var… ama temel mantığı anladığında ve Midas Akademi içeriklerimizi titizlikle takip ettiğinde bir gün sen de kendi teknik analizini yapabilir seviyeye geleceksin.

Kim bilir, bir bakmışsın destek direnç seviyeleri belirleyip indikatörlerle fiyat hareketlerini yorumlayıp tahminlerde bulunuyorsun.

Olması imkansız mı?

Olabilir!

Hadi o vakit teknik analizin sac ayakları destek ve direnç seviyeleri neymiş beraber bakalım!

Destek Seviyesi ve Direnç Seviyesi Nedir?

Destek ve direnç seviyeleri, belirli bir vakit diliminde analizini gerçekleştirdiğimiz finansal enstrümana ait fiyatın daha önce ulaştığı seviyeleri gösterir. Güncel fiyatın altında kalan ve finansal enstrümanın daha önce kontrol etmiş olduğu seviyeler destek seviyeleri olurken üstünde kalan seviyeler ise direnç seviyeleridir.

Destek ve direnç seviyelerini gösteren sayılar her vakit kesin olmayabilir, bu seviyelere sayı değil de bölge olarak baktığımızda daha doğru sonuçlara ulaşabiliriz.

Destek ve direnç seviyelerini kullanmak için temel yatırım yöntemi, yükseliş trendlerinde (fiyat yükselirken) yada fiyatların terfi ettiği aralıklara yakın destek noktalarında alım yapmak ve düşüş trendlerinde veya tutarların düştüğü direnç seviyelerinin olduğu noktalarda satış yapmaktır.

Destek Seviyesi Nedir?

Destek seviyeleri; teknik analiz yaparken incelediğimiz zaman aralığında düşüş trendinde olan, doğrusu fiyatı düşen bir yatırım aracı için satıcıların isteksiz olduğu, alıcıların ise ilgili seviyeden yatırım aracını almaya istekli olduğu, dolayısıyla da düşüşün ivme kaybettiği, zorlandığı seviyeleri ifade eder.

Aslen bu seviyeler, -bir bakıma- fiyat hemen hemen bu seviyeleri kırmadan önce direnç görevi gören seviyelerdir. Bununla birlikte fiyat belirli bir süre dilimi içerisinde bu seviyeye ne kadar sık uğramışsa destek seviyesi de o denli güçlü olur.

Bir destek seviyesinin gücü, fiyatın olası düşüşlerde o noktada ne kadar zorlanacağının da göstergesidir. Dolayısıyla teknik bir grafikte fiyatın pek çok kere uğramış olduğu güçlü bir destek seviyesi görürseniz olası bir düşüş ihtimalinde fiyatın o destek seviyesine geleceğini ve o seviyede fiyattaki düşüş hareketinin zorlanacağını bilmeniz gerekir.

Direnç Seviyesi Nedir?

Direnç seviyeleri; fiyatı yükselmekte olan bir yatırım aracı için yükselişin yavaşladığı, alıcıların isteksiz, satıcıların ise daha istekli olduğu seviyeleri ifade eder. Bir teknik grafikte direnç seviyeleri, bize fiyat hareketinin zorlanacağı seviyeler konusunda ipuçları verebilir. Aynı zamanda bu seviyeleri, fiyatın daha önce çok kere ulaştığı ve yeniden ulaşabileceği seviyeler olarak da değerlendirebiliriz.

Tıpkı destek seviyeleri şeklinde direnç seviyelerinde de fiyatın bir çok defa uğramış olduğu direnç seviyesi güçlü bir direnç seviyesidir ve yükselişin bu seviyeye kadar olacağı ve bu seviyede zorlanabileceğini gösterir. Güçlü bir direnç seviyesinin kırılması ise hisse fiyatının yükselişi için çok pozitif yönde bir bildiri olarak yorumlanabilir.

Destek ve Direnç Seviyeleri Neden Önemli?

Destek ve direnç seviyeleri, yatırımcılara hisse fiyatının olası bir düşüş ya da yükseliş ihtimalinde hangi seviyelere gerileyebileceğini yada hangi seviyelere kadar yükselebileceğini gösterir.

Destek seviyelerini yorumlarken fiyatın gerilediği bu seviyelerden destek bularak yükselmeye devam edebileceği gibi bu seviyeyi de kırarsa düşüşün devam edeceği sinyalini alabiliriz.

Aynı şekilde direnç seviyeleri için de fiyatın yükselişte direnç seviyesine geldiğinde direnmele karşılaşabileceğini ve o seviyeden geri çekilme yaşayabileceğini önceden tahmin edebiliriz. Bir direncin yukarı yönlü kırılmasıyla ise yükselişin devam edeceği sinyalini alırız.

Destek ve Direnç Seviyelerinin Kırıldığını Nasıl Anlarız?

Elbette en önemli konulardan biri de destek ve direnç seviyelerinin ne zaman kırıldığını anlayabilmek. Çünkü fiyatın desteğin altına gelmiş olması veya direnç seviyesinin üstüne çıkmış olması çoğunlukla seviyenin kırılmış bulunduğunu gösterse de her süre bu seviyelerin kırıldığı anlamına gelmez.

Düzgüsel şartlarda bir destek seviyesinin kırılmış olabilmesi için ilgili finansal enstrümanın o seviyenin altında minimum bir kez kapanış yapmış olması gerekir. Bir direnç seviyesinin kırılmış sayılabilmesi için de benzer vaziyet geçerli olup daha önce tespit edilmiş direnç seviyesinin üzerinde minimum bir defa kapanış yapılmış olması ilgili seviyenin kırıldığı anlamına gelir.

Doğal bazen fiyat, destek ya da direnç seviyesini kıracak şekilde tek seferlik kapanış gerçekleştirse de tekrardan destek veya direnç seviyesine dönüş yaparak yanıltabilir. öteki yandan bir destek seviyesi aşağı yönlü kırıldığında o seviye artık direnç konumuna gelirken, bir direnç seviyesi yukarı yönlü kırıldığında da ilgili seviye artık destek olarak izlenmeye başlanır.

Destek ve Direnç Seviyeleri Önemli Ancak Yeterli Değil!

Destek ve direnç seviyeleri, çözümleme yaparken öncelikli konular olsa da kafi değildir. Bu sebeple destek ve direnç seviyelerini belirlerken dikkat etmemiz ihtiyaç duyulan bazı konulara şöyle değinebiliriz:

  • Yatırımcılar, destek ve direnç seviyelerine bakılırsa yatırım yaparken gün içi kısa vadeden ziyade gmeşhurk ve haftalık benzer biçimde görece uzun periyotları tercih etmelidir. Destek-direnç seviyelerinde de orta ve uzun vade seviyeleri daha güvenilir sayılırken gün içi seviyelerde daha çok ara destek-ara direnç dediğimiz noktalar izlenir.
  • Ayrıca analizi yapılan yatırım aracının volatilite, hacim gibi özellikleri dikkate alınmalıdır. Volatilitesi yüksek olan ürünlerde daha çok haftalık kapanışları takip etmek, kısa vade için daha emin bulunurken orta vade içinse aylık kapanışlar önerilir.
  • Destek ve direnç bölgelerini bulmanıza yardımcı olmanın bir yolu, mum grafiği yerine çizgi grafikte destek ve direnç çizmektir. Çizgi grafikte bölgeleri belirlemenin sebebi; çizgi grafiklerin size sadece kapanış fiyatını göstermesi, mumların ise tabloya aşırı yüksek ve düşük seviyeler ilave ederek yanıltıcı olabilmesidir. Teknik çözümleme yaparken mum grafikler daha detaylı bir analiz yapmanıza yardımcı olsa da hemen hemen teknik analiz yapmaya yeni başlıyorsanız destek direnç bölgelerini belirlerken çizgi grafiklerle bölgeleri daha kolay bulabilirsiniz.
  • Destek ve direnç seviyeleri incelenirken indikatör, hareketli ortalamalar ve var ise formasyonlar da kontrol edilmelidir.
  • Destek ve direnç seviyeleri belirli aralıklarla güncellenmelidir.


Bir yanıt yazın