Fiyat Kanalı Nedir?

Fiyatların hareket aralığı hakkında bilgi veren, fiyat kanalları hakkında öğrenmek istediklerinizi bu yazıda bir araya getirdik:

Fiyatların belli bir aralık boyunca ilerlemesi teknik analize göre bazı oluşumları beraberinde getirir. Fiyat kanalları da bunlardan birisidir.

Yatırımcıya risksiz pozisyon oluşturma anlamında önemli bilgiler veren bir araçtır. İki izafi doğrudan oluşan araç, fiyatın hangi aralıkta hareket ettiğini gösterir.

Şimdi fiyat kanalları hakkında bilmeniz gerekenlere göz atalım:

Fiyat Kanalı Nedir?

Bir finansal enstrümanın fiyatının, iki paralel çizgi arasında sınırlanması grafikte bir kanala işaret eder. Genellikle trendin yönüne bağlı olarak yatay, yükselen veya azalan bir kanal söz konusu olur.

Eğilim çizgisine paralel olarak, izafi tepe ve dip noktalarını birleştiren bir doğru çizilebilirse bu fiyat kanalı olarak adlandırılır.

Trend çizgisinin paraleli olarak ikinci bir çizgi çizildiği zaman, fiyatın iki çizgi arasında sınırlanacağı düşüncesi benimsenmiştir.

Genellikle teknik analizciler tarafından bir enstrümanın fiyat hareketinin momentumunu ve yönünü ölçmek için kullanılır. Ayrıca işlem aralığını belirlemek için tercih edilir.

Bir enstrümanın fiyatı, arz ve talep tarafından belirlenir. Bunlarda görülen değişimler, dalgalanmalara neden olur. Sonucunda da yukarı, aşağı veya yatay fiyat kanalları oluşur.

Arz ve talebe yönelik etkilerin süresi, uzun bir kanal oluşmasına neden olabilir. Bir gücün hakimiyeti ise kanalın yönünü belirlemektedir.

Trend çizgileri, yükselişte fiyat çubuklarının altına çizilirken, düşüşte üstüne çizilir. Bu çizgiler ise kanalın yönünü de belirlemiş olur.

Fiyat Kanalı Nasıl Çizilir?

Fiyatın hareket edeceği bir aralık olarak tanımlanan fiyat kanalları, forex ve VİOP işlemlerinin yapıldığı platformlarda ilgili araçlarla kolayca çizilir.

Platformdaki kanal çizim araçları bu konuda size yardımcı olmaktadır. Kanalın başladığı düşünülen noktaya imleci getirip, ilerleme yönüne doğru çektiğiniz zaman otomatik bir kanal oluşacaktır.

Daha sonra bu kanal üzerinde ayarlamalar yapılmalıdır. Programın otomatik oluşturduğu kanalı, enstrümanın fiyat seviyelerine göre ayarladığınızda karşınıza doğru bir kanal çıkacaktır.

Aynı zamanda fiyat grafikleri üzerinde analiz imkanı sunan programlar da bu çizimi kolaylaştırmaktadır. Kanalın mantığı ise trend çizgisine paralel bir başka çizginin çizilmesidir.

Trend çizgisi, yükselişte fiyat eğrisinin altına en az 2 tane düşük seviye birleştirilerek çizilir. Kanal ise bu çizgiye paralel olarak en yüksek seviyelerden geçen çizgidir.

Bu iki çizginin arasında oluşan bölüm, işlem aralığını verir. Fiyatın bu aralıkta hareket edeceği kabul edilir. İşlemler de buna göre yapılır.

Çizimle ilgili bilmeniz gereken bir diğer konu ise bir grafikte birkaç farklı kanal oluşturulabilmesidir. Yani uzun bir kanal elde ettiğinizde bunun içinde daha küçük aralıklar meydana gelebilir.

Fiyat Kanalı Ne İşe Yarar?

Fiyat kanalları, pozisyon açılırken yatırımcısına çeşitli bilgiler sunar. Fiyatın sınırlara gelmesiyle kanal içine geri döneceği düşüncesi benimsenir. Bu da fırsat olarak görülebilir.

Yani bu oluşumun en temel yararı, fiyatın bu aralık içerisinde hareket edeceği bilgisidir. Örneğin; üst veya alt sınıra ulaşan fiyatın geri dönmesi beklenir.

Eğer fiyat aralığın dışına çıkarsa sert hareketler gösterebilir. Bu durum da doğru değerlendirildiği zaman pozisyon imkanı doğurabilir.

Başarılı bir şekilde oluşturulan fiyat kanalı, pozisyon açısından önemlidir. Grafiğin eğimine göre alınabilecek pozisyonları seçebilirsiniz. Daha sonra da doğru giriş çıkış noktalarını incelemelisiniz.

Oluşumla ilgili genel kanı ise sınırlarda aksi yönde pozisyon açmaktır. Ancak bunun için trend hakkında da bilgi sahibi olunmalıdır.

Bu kapsamda daha az riskli pozisyonlar için bilmeniz gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yükselen bir kanalda, fiyatın alt sınıra ulaşmasıyla alım, üst sınıra ulaşmasıyla satım yapılabilir. Ancak bu kanalda alt sınırda alım yapmak daha başarılı sonuçlar vermektedir.
  • Fiyat yükseliş trendinde kanal içinde doğal olarak yukarı yönde hareket edecektir. Bu nedenle üst sınırda satış yerine alt sınırda alım tercih edilir.
  • Alçalan bir kanalda ise fiyatın üst sınıra ulaşmasıyla satış yapmak mantıklıdır. Düşen bir trend söz konusu olduğu için fiyat genel itibarıyla aşağı yönde hareket edecektir.
  • Fiyat düşüş trendinde kanal içinde doğal olarak aşağı hareket eder. Bu yüzden alt sınırda alım yerine üstte satış tercih edilir.


Bir yanıt yazın