GÜMÜŞ

Jackson Hole sempozyumunda ABD Merkez Bankası Fed Başkanı Powell’ın piyasalara vereceği mesaj öncesinde Altın / Gümüş rasyosunun aşağı yönlü seyriyle Gümüş’ün Altın’a kıyasla daha verimli bir performans sergilediğiniz, ABD 10 yıllık tahvil faiz oranının yüzde 4,34 ile 16 yılın zirvesinden, Klasik Dolar Endeksinin de uzun zamandır etkisini sürdürdüğü negatif trendin üst noktası 103,65 bölgesinden baskı görmesi ile de Ons Altın ve Gümüş’ün dip yaptığını ve kısa vadeli görünümlerini pozitife çevirmesinin en önemli sebepleri olarak izah edebiliriz.

Vadeli piyasalar her ne kadar Eylül toplantısında Fed tarafından bir aksiyon beklemiyor olsa da üyelerin ayrıştığı, projeksiyonlarda yer alan 1 adet daha faiz artışı konusu gerçeğe dönüşecek mi sorusunun cevabını aradığımız bir ortamda haftanın son işlem günü Fed başkanı Powell’ın açıklamaları önemli olacaktır. Bugüne döndüğümüzde ise Hizmet ve İmalat sektörüne yönelik öncü PMI başta olmak üzere ABD İnşaat İzinleri ve Yeni Konut Satışları takvim içerisinde gündemimizi meşgul edebilir. Değerli metallerden Ons Altın ve Gümüş son hareketler ışığında gerçekleştirdiği trend değişimleri mevcut verilerle desteklenecek mi hususunda gün içerisindeki gelişmeler olarak dikkatle takip edilmelidir. Ayrıca korelasyon bazında takip ettiğimiz Dolar Endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faiz oranının yukarıda yer verdiğimiz referans göstergelerdeki tutumu da değerli metallerin yeni görünümünü desteklemeyi sürdürecek mi sorusunun cevabı için önem arz etmektedir.

Kısa vadeli olarak Ons Gümüş fiyatını değerlendirdiğimizde 22,86 – 23,08 bölgesi önemli olmakla birlikte Gümüş ilgili bölge üzerinde yeni pozitif görünümüne adapte olmak isteyebilir. Bu düşünce ile 23,69 başta olmak üzere 23,95 ve 24,20 seviyelerine doğru yükseliş izlenebilir. Özellikle 24,20 bölgesi 25,25 zirvesine doğru ralli mi yoksa 22,86 seviyesine doğru tepki mi sorusunun cevabı için ayrıca takip edilebilir. Olası bir geri çekilmede alligator göstergesinin yer aldığı 22,86 güçlü bir destek olmakla birlikte endüstriyel metalin görünümünü negatife çevirmesi için 22,86 altında kalıcı hareketlere ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Ancak bu şartla haftalık bültende izah ettiğimiz 22,00 seviyesine doğru baskı izlenebilir.

Özetle: Ons Gümüş 22,86 – 23,08 bölgesi üzerinde yeni pozitif görünüme adapte olmak istiyor.

Günün Önemli Seviyesi / Seviyeleri: 22,86 ve 24,20Bir yanıt yazın