ONS ALTIN

Jackson Hole sempozyumunda ABD Merkez Bankası Fed Başkanı Powell’ın piyasalara vereceği mesaj öncesinde Altın / Gümüş rasyosunun aşağı yönlü seyriyle Gümüş’ün Altın’a kıyasla daha verimli bir performans sergilediğiniz, ABD 10 yıllık tahvil faiz oranının yüzde 4,34 ile 16 yılın zirvesinden, Klasik Dolar Endeksinin de uzun zamandır etkisini sürdürdüğü negatif trendin üst noktası 103,65 bölgesinden baskı görmesi ile de Ons Altın ve Gümüş’ün dip yaptığını ve kısa vadeli görünümlerini pozitife çevirmesinin en önemli sebepleri olarak izah edebiliriz.

Vadeli piyasalar her ne kadar Eylül toplantısında Fed tarafından bir aksiyon beklemiyor olsa da üyelerin ayrıştığı, projeksiyonlarda yer alan 1 adet daha faiz artışı konusu gerçeğe dönüşecek mi sorusunun cevabını aradığımız bir ortamda haftanın son işlem günü Fed başkanı Powell’ın açıklamaları önemli olacaktır. Bugüne döndüğümüzde ise Hizmet ve İmalat sektörüne yönelik öncü PMI başta olmak üzere ABD İnşaat İzinleri ve Yeni Konut Satışları takvim içerisinde gündemimizi meşgul edebilir. Değerli metallerden Ons Altın ve Gümüş son hareketler ışığında gerçekleştirdiği trend değişimleri mevcut verilerle desteklenecek mi hususunda gün içerisindeki gelişmeler olarak dikkatle takip edilmelidir. Ayrıca korelasyon bazında takip ettiğimiz Dolar Endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faiz oranının yukarıda yer verdiğimiz referans göstergelerdeki tutumu da değerli metallerin yeni görünümünü desteklemeyi sürdürecek mi sorusunun cevabı için önem arz etmektedir.

Kısa vadeli olarak Ons Altın fiyatını değerlendirdiğimizde 1986 seviyesinden başlayan negatif görünüm son hareketler eşliğinde sona erdi. Dolar Endeksindeki trend beklentisi, ABD 10 yıllık tahvil faiz oranının zirve dönüşü Altın cephesindeki yeni pozitif görünümü desteklemekle birlikte kıymetli maden 1885 üzerindeki seyrini sürdürmesi durumunda 1931 – 1940 bölgesine doğru reaksiyon göstermek isteyebilir. 1931 – 1940 bölgesi öncesindeki ara dirençlerse 1910 ve 1920 olarak kaydedilmiştir. Mevcut senaryonun geçersiz sayılması içinse önce 1900 daha sonra da 1885 seviyesi altında kalıcı hareketlere ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Ancak bu şartla 1850 – 1860 bölgesine doğru yeni bir baskı izlenebilir.

Özetle: Ons Altın 1885 üzerinde yeni pozitif görünüme adapte olmak isteyebilir.

Günün Önemli Seviyesi / Seviyeleri: 1885Bir yanıt yazın