Piyasada Bant Nedir?

Piyasada Bant Nedir?

Yatırım yapılmadan önce çeşitli stratejiler bulunmaktadır. Bu stratejiler ile piyasada nasıl bir yol izlemeniz hakkında bilgi sahibi olunmaktadır. Bu stratejilerden biride Bollinger Bantları Stratejisi yöntemidir.

Bollinger Bantları

1980 yılında John Bollinger tarafından geliştirilmiştir. Bu yöntem ile yapılan analizler ile piyasanın hangi yöne gideceği hakkında fikir vermektedir. Bant arası alım-satım ile piyasada oluşan yeni trendleri görmek ve alım-satış işlemlerinde fiyat belirlemede kullanılmaktadır. Bunların yanında fiyat hareketliliği takip edilmesini de sağlamaktadır.

Bollinger yöntemi yatırım stratejileri içinde önemli bir yeri bulunmaktadır. Yeni bir sistem kurmaya karar verildiği zaman pek çok ihtimal bulunmaktadır. Bu bantlar ile piyasaya sunması gereken fiyatı ve ne zaman piyasaya sunması gibi bilgilere ulaşabilmektedir.

Bollinger bantları üç tanedir. Bu bantlar geçmişte elde edilen veriler üzerinden çizilmektedir. İlk bant direnç seviyesini, ortada bulunan bant ortalamaları ve en alttaki bant destek seviyesini göstermektedir. Direnç seviyesine üst bant; destek seviyesine alt bant olarak da ifade edilmektedir.

Direnç ve destek bantları formüller ile belirlenmektedir. Ortalamalar hesaplanırken 20 gün içindeki hareketlerin ortalama sonucu ortaya çıkan değerdir. Direnç ve destek bantları ortalamanın +2 ve -2 standart sapması olarak hesaplanmaktadır. Bu hesaplamalar Bollinger bandı programı ile yapılmaktadır.

Bollinger Bantları Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  • Bollinger bantları hesaplanırken genellik ile 20 gün üzerinden yapılmaktadır. Yapılacak yatırım ve satış işleminde bu süre daha uzun ya da kısa olabilir.
  • Bant mesafesinin artması piyasada yeni bir trend olacağı şeklinde yorumlanmaktadır. Ancak bu durum her zaman doğru değildir. Diğer yöntemler ile kontrol edildikten sonra işlem yapılmalıdır.
  • Bollinger bantları arasında kalan dalgalanmalar net bir bilgi vermez. Bu yüzden işlem yapılamaz. İşlem yapılabilmesi için direnç ve destek seviyelerinin kırılması gerekir. Bu duruma bant kırılması denir. Bant kırılması, belirlenen direnç ve destek noktalarını geçmesidir.
  • Bant arası alım-satım; direnç ve destek noktalarındaki bulunan değerler çok önemlidir. Bu değerlere göre bir hissenin, ürünün fiyatının düşük ya da yüksek olarak belirlenmektedir. Bantların arasında bulunan mesafede çok önemlidir. Eğer iki bant arasındaki mesafenin az olması piyasada bir küçülme olduğunu göstermektedir.


Bir yanıt yazın