Sterlin Dolar Paritesinde ki Gerileme Neden?

İngiltere Merkez Bankası, faiz oranlarını değiştirmekte tereddüt etmeyeceğini ve sterlin rekor düşük seviyeye indikten ve İngiliz tahvil fiyatlarının yeni hükümetin mali planlarına tepki olarak düşmesinden sonra piyasaları “çok yakından” izlediğini söyledi.

Maliye bakanı Kwasi Kwarteng, hükümet borçlanmasında büyük artışlar ile vergi indirimlerini finanse ederek ekonomiyi büyütmek için tasarlanmış bir mini bütçe ile Cuma günü sterlin ve devlet tahvillerini serbest düşüşe gönderdi.

Pazartesi günü piyasa kargaşası böyleydi, BoE’nin geçen hafta faiz oranlarını yüzde 1,75’ten yüzde 2,25’e çıkardıktan sonra acil bir faiz artırımı yapacağına dair finans piyasalarında artan spekülasyonlar vardı.

Bunun yerine, sterlin kırılganlığı ve tahvil fiyatları hala düşüyorken, Kwarteng, İngiliz borsasının kapanmasından hemen önce, bağımsız Bütçe Sorumluluğu Ofisi’nin tahminlerinin yanı sıra 23 Kasım’da orta vadeli borç kesme planlarını açıklayacağını söylemek için bir açıklama yaptı. tam ölçekli devlet borçlanması.

Pazartesi günü merkez bankası, Kwarteng’in “sürdürülebilir ekonomik büyümeye olan bağlılığını” ve OBR büyümesi ve borçlanma tahminlerinin getireceği bağımsız incelemeyi memnuniyetle karşıladı.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, “Banka, finansal varlıkların önemli ölçüde yeniden fiyatlandırılması ışığında finansal piyasalardaki gelişmeleri çok yakından izliyor” dedi.

“PPC, orta vadede enflasyonu sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2 hedefine döndürmek için faiz oranlarını gerektiği kadar değiştirmekte tereddüt etmeyecektir.

ABD Federal Rezerv yetkilisi Raphael Bostic, piyasa hareketlerinin Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde daha fazla ekonomik strese yol açabileceğini söylerken, analistler ve yatırımcılar hükümetin piyasaları rahatlatmak için asgari düzeyde çaba sarf ettiğini söyledi.

Daiwa Capital Markets ekonomik araştırma başkanı Chris Scicluna, “Piyasaların Kwasi Kwarteng’in yeni mali planı öncesinde hükümete şüphe avantajı sağlayacağına inanmak için hiçbir neden yok gibi görünüyor” dedi.

Başbakan Liz Truss3 Kasım’da bir sonraki planlanan politika duyurusuna atıfta bulunarak, “Piyasa elini zorlayabilir ve bir sonraki BoE toplantısından önce hala acil bir oran artışı olabilir” dedi.

Rekor Seviyede ki Kargaşa

Hazine ve merkez bankası açıklamaları, İngiltere’nin para birimi ve borcu için çalkantılı bir günün sonuna doğru geldi.

Sterlin, dolar karşısında yüzde 5 kadar düşerek Asya ticaretinde rekorun en zayıfı olan 1.0327$’a ulaşırken, acil oran artışı umuduyla Avrupa ticaretinde günün kayıplarının çoğunu azalttı.

Pazartesi günü kapanışta yapılan açıklama, sterlini 1,0820 dolardan 1,0645 dolara geri çekti. Sterlin, gün için yüzde 1,6 düşüşle 16:44 GMT’de 1,0680 dolardan işlem görüyordu.

Beş yıllık tahvil fiyatlarının en az 1991’den bu yana en büyük günlük düşüşünü kaydetmesiyle, Cuma günkü tarihi çöküşle eşleşirken, İngiliz devlet tahvilleri veya yaldızlar piyasasında baskı daha da yoğundu.

Beş yıllık yaldızın getirisi (İngiliz hükümeti için beş yıl boyunca yeni borçlanmanın maliyeti) yüzde 4.603 ile Eylül 2008’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı ve Başbakan Liz Truss’un hükümetinin kaybetmesiyle son iki işlem gününde tam bir yüzde puanı yükseldi. yatırımcılar nezdinde güvenilirlik.

Atlanta Fed Başkanı Bostic Washington Post’a verdiği demeçte, “Önerilen plana verilen tepki gerçek bir endişe ve yeni eylemlerin ekonomiye belirsizlik katacağı korkusudur” dedi.

“Anahtar soru, bunun ABD ekonomisinin nasıl performans göstereceği konusunda önemli bir husus olan Avrupa ekonomisini nihai olarak zayıflatmak için ne anlama geldiği olacak.”

Piyasaların son derece oynak kalmasıyla birlikte, İngiliz borç verenler Halifax, Virgin Money ve Skipton Building Society ipotek ürünlerini piyasadan çekti.

Allianz’ın baş ekonomi danışmanı Mohamed El-Erian daha önce Truss ve Kwarteng geri adım atmazsa merkez bankasının faiz oranlarını yükseltmekten başka seçeneği olmayacağını söylemişti.

BBC Radio’ya verdiği demeçte, “Az değil, 100 baz puanla, durumu istikrara kavuşturmak için tam bir yüzde puanıyla” dedi.

İngiltere’nin eski dışişleri bakanı Truss, bu ayın başlarında, Boris Johnson’ı iktidardan uzaklaştıran bir iç parti isyanından sonra Muhafazakar Parti’nin 170.000 üyesinin – daha geniş seçmenlerin değil – oyuyla başbakan seçildi.

Partisinin hükümetteki 12 yılına damgasını vuran büyük ölçüde durağan reel ücret artışına son vermek için vergi indirimleri ve kuralsızlaştırma yoluyla ekonomik büyümeyi yeniden canlandırma sözü vererek rakiplerini en üst sıralara taşıdı.

Sözde “Hazine ortodoksluğu”nu sona erdirme ve büyümeye gitme vaadi, 1980’lerin Thatcher ve Reaganomics doktrinlerine geri dönen İngiliz mali politikasında bir adım değişikliğine işaret etti.

Eski bir Muhafazakar Parti kaynağı Pazartesi günü ismini vermeyi reddederek, “Piyasalar yukarı ve aşağı gidiyor” dedi. “Sismik ve olumlu uzun vadeli faydaları olacak yapısal, kısa vadeli bir şey yaptık.”

Yatırımcıların Birleşik Krallık varlıklarını ne ölçüde cezalandırdığını daha da vurgulayarak, İngiliz ve Alman hükümetleri için 10 yıllık borçlanma maliyetleri arasındaki fark, İngiltere’nin Avrupa Döviz Kuru Mekanizmasından düştüğü 1992’den bu yana en geniş seviyesine ulaştı.

Reuters’in Refinitiv ve BoE verilerine ilişkin bir analizine göre, İngiliz 10 yıllık devlet tahvili fiyatları şu anda en az 1957’den bu yana herhangi bir takvim ayındaki en büyük düşüşünü yaşıyor.

STERLİN DOLAR PARİTESİ ÜZERİNDE NELER YAŞANABİLİR?

Asya piyasaları açıldığında, ABD doları karşısında ortalama %5’lik bir düşüşle rekor seviyeye gerileyen sterlin’in düşüşü devam etti. Daha sonra, yatırımcıların muhtemelen olağanüstü bir görüşmede İngiltere Merkez Bankası’dan (BoE) büyük bir faiz artırımı beklentilerini fiyatlandırmasıyla, para birimi en düşük seviyelerinden geri terfi etti. Bu yazının yazıldığı sırada GBP/USD paritesi hala çok oynak bir seyir izliyordu, ancak kısa vadeli gmeşhurk işlem icra eden biriyseniz bu ne olursa olsun kötü bir şey değildir, çünkü çok sayıda fırsat sunacaktır.

Bazı taktiksel işlem fikirlerini tartışacağız, ancak önce GBP/USD’nin niçin düştüğünü kendimize hatırlatalım. Bunun iki sebebi var; ilki sterlinin zayıflığı, diğeri ise ABD dolarının kuvvetlilüğü (tüm GBP çiftleri rekor düşük seviyelerde değil).

Geçen haftaki mini bütçe ve İngiltere Merkez Bankası’nın beklenenden daha ufak bir faiz artışının ardından, çift haneli enflasyon oranına karşın (sterlindeki yenilenen düşüşler göz önüne alındığında daha da hızlanması olası), yatırımcılar yeni tutucu hükümet altında İngiltere ekonomisinin kötü yönetilmesinden gerçekten endişe duyuyorlar. Özellikle de, yeni Maliye Bakanı’nın büyük vergi indirimleri ve yeni enerji yasası benzer biçimde mali politikalarının esasen yüksek olan enflasyonu ve kamu borcunu daha da yükselteceğinden endişe ediyorlar. Bu endişeler, İngiliz tahvili faizlerinin son birkaç gün içinde keskin bir şekilde yükselmesine de yansıdı.

Sterlindeki düşüşün büyüklüğü göz önüne alındığında, yatırımcılar hükümetin Japonya tarzı bir müdahaleyi duyurabileceğinden veya BoE’nin muhtemelen olağanüstü bir görüşmede büyük bir faiz artışıyla devreye girebileceğinden endişe ediyor. Para piyasaları Kasım ayına kadar BoE’den 175 baz puanlık faiz artışını fiyatlamış durumda!

Dolayısıyla, oynaklığın bir süre daha yüksek kalması olası.

Sterlin Dolar Paritesinde ki Gerileme Neden?Bir yanıt yazın