USDTRY

USDTRY TL varlıklar için önemli bir haftaya başlıyoruz. Yurt içi piyasaların ana odak noktası hiç şüphesiz ki seçim sonrasındaki ilk resmi merkez bankası toplantısı olan 22 Haziran TCMB Para Politikası Kararlarıdır. Hazine – Maliye Bakanı ve TCMB Başkanı değişimi sonrasında maliye ve para politikasında nasıl bir ortak koordinasyon izlenecek, atılacak adımlarla “Enflasyon” sorununa nasıl çözümler sunulacak sorularının cevapları önemliyken para politikası tarafında TCMB’den verilecek mesajlar dikkatle takip edilecektir. Haziran ayına yönelik Piyasa Katılımcıları Anketinde Cari Ay Sonu Faiz beklentisi yüzde 17,56 iken Foreks’in 15 katılımcı ile düzenlediği ankette medyan beklenti yüzde 20’dir. TCMB’nin hem faiz kararı hem de metin içerisinde yer vereceği değişiklikler TL varlıkların seyri için yol haritası niteliği taşıyabilir.

Gelişmekte olan ülke para birimlerinin ABD Doları karşısında ayrıştığı bir sabahta günün en güçlü para birimi yüzde 0,43 ile Rus Rublesi iken en zayıf para birimi yüzde 0,89 ile Peru Solu olarak kaydedilmiştir. Türk Lirası yüzde 0,04 ile listenin zayıf tarafında yer almakla birlikte USDTRY kuru an itibariyle 23,62 seviyesine yakın işlem görmektedir.

Kısa vadeli olarak USDTRY fiyatını değerlendirdiğimizde, son düşüşlerin dip olarak kabul edildiği 23,24 – 23,37 bölgesi ara, Envelope göstergesi alt noktası 22,88 ise ana destek olarak önemli olmakla birlikte kur ilgili bölgeler üzerinde pozitif görünümüne devam etmek isteyebilir. Bu düşünce ile 23,67 başta olmak üzere 23,82 ve 23,98 bariyerlerine doğru yükseliş izlenebilir. Özellikle 23,67 üzerindeki kalıcı hareketler yükseliş beklentisini güçlendirebilir ve bu düşünce ile Fibonacci trend bölgesine (23,99) ve Envelope göstergesi üst noktasına (24,32) yeni bir beklenti oluşturabilir. Aksi takdirde yani kurun 23,67 bölgesinde baskı görmesi durumunda tepki satışı / kar realizasyonu bir müddet gündemimizi meşgul edebilir. Ancak bu tür bir tepki düşüncesi izlense hatta ara destek bölgesi altına sarksa dahi ana destek bölge üzerinde pozitif olduğu unutulmamalıdır.

Özetle: USDTRY 23,24 – 23,37 bölgesi üzerinde pozitif görünümüne devam etmektedir.

Günün Önemli Seviyesi / Seviyeleri: 23,24 – 23,37 bölgesiBir yanıt yazın