XAUUSD

XAUUSD Haftanın son iki işlem günündeyiz. Piyasalar bugün merkez bankası trafiği yarın da büyümenin öncü göstergeleri olarak bilinen PMI verilerine odaklanacaktır. Dün ABD Merkez Bankası Fed Başkanı Powell’ın gerçekleştirdiği sunum ve soru – cevap kısmı Ons Altın tarafında baskı oluşturdu. Teorik açıdan değerli metal Mart 2023’den bu yana ilk defa 1930 seviyesi altında 4 saatlik kapanış gerçekleştirdi. Ancak 4 saatlik kapanış serisinin sürmemesi ve fiyatın sakin kalması bu konunun iyi bir teyit oluşturamadığını görmemize imkan tanımaktadır. Ama Ons Altın tarafında herhangi bir destekleyici gelişme olmadığı müddetçe de düşüşlerin oldukça sınırlı kaldığını ve bu sebeple de negatif yönlü beklentilerin ağırlık kazandığını da söylemekte fayda görüyoruz.

Negatif görünüm desteklenecek mi yoksa bant hareketi mi devam edecek sorusuna cevap aradığımız bir ortamda bugünkü makro gelişmeler dikkatle takip edilmelidir. Fed Başkanı Powell’ın sunumuna devam edeceği, FOMC üyelerinin konuşmalarının süreceği, BoE ve SNB gibi merkez bankası faiz kararlarının açıklanacağı, Ev Satışları ve İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları gibi önemli ABD verilerinin olduğu bir günde değerli metallerin hareketliliğini artırması beklenebilir.

Bu açıdan kısa vadeli görünümde Ons Altın fiyatını değerlendirdiğimizde negatif trend çizgisinin üst noktası 1960 – 1969 bölgesi önemli olmakla birlikte kıymetli maden ilgili bölge altında kaldığı müddetçe negatif bir beklenti ön planda yer almak isteyebilir. Bu düşünce ile 1930 başta olmak üzere 1919 ve 1910 seviyelerine doğru gerileme izlenebilir. Özellikle 1930 altında kalıcı bir reaksiyon oluşturabilirse psikolojik 1900 seviyesine doğru baskı izlenebilir. Aksi takdirde 1960 bariyerine doğru toparlanma izlenebilir. Bu tür bir toparlanma da negatif algının sona ermesi için 1960 – 1969 bölgesi üzerindeki kalıcı hareketlere ihtiyaç olduğu unutulamamalıdır. Ancak bu tür bir teyit ile psikolojik 2000 seviyesini konuşabiliriz.

Özetle: Ons Altın 1960 – 1969 bölgesi altında baskı görmektedir.

Günün Önemli Seviyesi / Seviyeleri: 1960 – 1969 bölgesiBir yanıt yazın