YURT DIŞI PİYASALARDA SON DURUM

Asya borsalarında pozitif seyir

Dün PMI’ların zayıf gelişi bir tarafta faiz artırımlarının gerekliliğinin sorgulanmasına neden olurken, ABD’de Nvidia’nın satışlarındaki iyimser görünüm ABD borsaları ardından Asya borsalarını da pozitif etkilemiş durumda.

Japon Nikkei endeksi 0,45%, Hong Kong endeksi 1,9%, Şangay endeksi 0,5% civarında kazanım elde etti. Dünden itibaren yaşanan iyimserliğe ABD 10 yıllık tahvil getirisindeki gevşeme de eşlik etti ve faiz 4,2%’ye kadar düştü. ABD endeks vadelileri ise dünkü yükselişlere rağmen yine Nasdaq önderliğinde pozitif seyretti.

Nvidia ve veri akışı

Nvidia piyasa beklentisinin üzerinde, 16 milyar Dolarlık Dolarlık satış projeksiyonu ile birlikte kapanış sonrası işlemlerde pozitif seyretmeyi sürdürdü. Çip üreticisinin bu performansı aynı zamanda ekonomilere ilişkin iyimserliği de ön plana çıkararak Asya tarafındaki teknoloji şirketlerini destekledi.

Ancak dün PMI’lar tarafında oldukça hayal kırıklığı yaratan sonuçlar izledik. Avrupa’da daralan aktiviteler ardından ABD tarafında daha dengeli bir seyir görsek de, veriler piyasa beklentilerinin altında oluştu. Ancak bu her ne kadar petrol gibi talep varlıklarında baskı oluştursa da, bir taraftan faiz beklentilerinin son dönemde bu kadar agresifleşmesinin kısa süreli de olsa sorgulanmasını sağladı.

Piyasalar yarın Jackson Hole’de konuşacak Fed Başkanı Powell’ı beklerken, bir taraftan da bugün sona erecek BRICS Zirvesi takip ediliyor. Örgüt’e yeni üyelerin alınması konusunda kuralların gevşetilmesi için anlaşma sağlanmış gibi görünüyor. Çin Devlet Başkanı Xi, bu konuda atılacak adımların hızlandırılması gerektiğini belirtti. Bloomberg’e göre 20 kadar ülkenin BRICS’e katılım için başvuruda bulunduğu belirtildi.

Dayanıklı Mal Siparişleri

PMI’lar dışında ABD tarafında ekonomik aktiviteye ilişkin önem derecesi yüksek veri akışı bulunuyor. Bunlardan biri Temmuz ayına ilişkin dayanıklı mal siparişleri. Siparişler Temmuz ayında bir önceki aya göre 4,7% artmış, bunda en büyük payı 12,1% artışla ulaştırma ekipmanları sağlamıştı. Ulaştırma hariç hesaplanan siparişler ise 0,5% artış göstermişti. Manşet siparişlerde önceki ay gerçekleşen güçlü yükseliş sonrası 4% gerileme beklenirken, çekirdek siparişlerde 0,2% artış bekleniyor.

Jackson Hole Sempozyumu: Gözler para politikasına ilişkin ipuçlarında olacak

Küresel piyasalar açısında bu hafta en çok konuşulan başlıklardan biri tahvil getirilerindeki yükselişti. Yükselişteki en büyük faktör olan faizlerin sanılandan uzun süre yükseliş seviyelerde kalacağı endişesi olduğu için, piyasalar bu konuda ipucu verebilecek her türlü veriye karşı hassasiyetini artırmış durumda. İşte bu hassasiyet nedeniyle para politikası konusunda yetkili isimlerin konuşmaları da yakından takip ediliyor.

24 Ağustos’ta başlayıp 3 gün sürecek sempozyumun konusu küresel ekonomideki yapısal değişiklikler olacak. Birçok merkez bankası yetkilisinin konuşması beklenen sempozyumda gözler tabi ki Fed Başkanı Powell’da olacak. Fed ajandasına göre Powell’ın 25 Ağustos Cuma günü TSİ 18:05’te konuşması bekleniyor.

Para politikalarına ilişkin yapılabilecek açıklamalar, son dönemde enerji ve gıda fiyatları, sıkı istihdam piyasasının korunması, artan ekonomik aktivite gibi faktörlerle yukarı yönlü risklere maruz kalan enflasyon ve büyüme sonrası ortaya çıkan faiz beklentileri açısından önemli olacaktır.Bir yanıt yazın