YURT DIŞI PİYASALARDA SON DURUM

Asya borsalarına Çin desteği

Çin’de endeksleri destekleyen kararlar ve Cuma günü Powell’ın faizlerin yükseltilmesi gerektiği takdirde bu konuda dikkatle ilerleneceğini belirtmesi Asya tarafında olumlu seyirle takip edildi.

Japon Nikkei endeksi ve Hong Kong endeksi 1,5%’İN üzerinde yükselirken, Şangay endeksinde 2,3%’e varan pozitif seyir izlendi.

Çin’de yönetim, hisse işlemlerindeki damga vergisini 2008 yılından bu yana ilk kez düşürdü. Buna ek olarak halka arzların hızını da yavaşlatma sözü verildi. Bu da endeksler üzerinde pozitif etki oluşturdu. Damga vergisi 2007 – 08 Krizi ardından da düşürülmüş, bu da endeksler pozitif etkilemişti.

Tahvil getirilerinde ise Powell konuşmasından bu yana sakinleşen bir seyir izleniyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi 4,23% bölgesine kadar geriledi. ABD endeks vadelileri Cuma gününün kapanış seviyelerine yakın seyrediyor.

Fed tarafında Powell’ın yaptığı konuşmanın dengeleyici tonuna karşın faiz artırımı konusunda hala nötr olunması ve önceki haftalardaki veri akışının yeni bir faiz artırımı ihtimalini desteklemesi, Eylül’de pas geçileceği ihtimalini değiştirmese de, Kasım ayındaki toplantıda 25 baz puan faiz artırımını ana senaryo haline getirdi.

Powell, Cuma günü gerçekleştirdiği konuşmada faiz konusunda dikkatli davranacaklarını belirtse de, aynı zamanda faizlerin yüksek kalacağını da açıkladı.

Parite

Emtia

Borsa Endeksi

Tahvil Faiz OranıBir yanıt yazın