YURT DIŞI PİYASALARDA SON DURUM

Asya borsaları veriler öncesi yükseldi

Asya borsaları bugün yoğunlaşmaya başlayacak veri akışı öncesinde pozitif seyretti. Hafta boyunca ABD’de istihdam ve enflasyon verileri, Euro Bölgesi enflasyon ve Çin tarafında PMI verileri takip ediliyor olacak. Veriler özellikle Fed ve Avrupa Merkez Bankası para politikası rotaları için önemli kabul ediliyor.

Dün ABD borsalarındaki pozitif seyir ardından Japon Nikkei endeksi 0,3% civarında yükseldi. Hong Kong endeksinde yükseliş 2%’ye ulaşırken, Şangay’da 1,4% civarında pozitif seyir izlendi.

Çin’de hisse piyasasını desteklemek için atılan adımlar hafta açılışında pozitif seyri desteklerken, bunun haftanın ikinci işlem gününe de yansıdığını görüyoruz. Çin Maliye Bakanı, dün yaptığı açıklamada politika desteğini güçlendirme ve harcamaları artırma sözü verdi.

Bu süreçte Yen, Japonya Merkez Bankası’nın genişleyici para politikasını sürdürmesiyle birlikte Dolar karşısından Kasım 2022’den bu yana en zayıf düzeylerine ulaştı.

Diğer takip edilen konulardan biri ise Chevron’un Avustralya faaliyetlerinde olası aksamalar. Bölgede grevin 7 Eylül’de başlama potansiyeli bulunuyor. Avrupa doğalgaz fiyatlarında 10%’u geçen yükselişler söz konusu.

ABD’de konut ve tüketici güveni verileri izlenecek

Salı günü S&P Case-Shiller’ın 20 metropoldeki konut fiyatlarını ölçtüğü endeksi takip edeceğiz. Veri konut fiyat artış hızının 2022 ilk yarısından bu yana ivme kaybettiğini, baz etkisiyle birlikte son 4 ayda da yıllık bazda gerileme olduğunu gösteriyor. Ancak, baz etkisiyle oluşan bu durumu arındırmak için aylık verileri takip ettiğimizde aynı dönemde, yani 4 ayda konut fiyatlarının bir önceki aya göre attığı izleniyor. Açıklanacak veri Haziran ayına ait olacak. Aylık artışın 0,6% düzeyinde olması bekleniyor.

Conference Board Tüketici Güveni, Temmuz ayında gerileyen faizler ve sıkı istihdam piyasasının korunması ile birlikte yükseliş eğilimini sürdürmüş ve yaklaşık 2 yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Piyasa beklentisi endeksin Ağustos ayında sınırlı da olsa gevşeyeceği yönünde.

Haftanın ilk istihdam verisi: İş imkanları

Tarım dışı istihdam verisi öncesi bugün JOLTS iş imkanları, Çarşamba günü de ADP özel sektör istihdam değişimi verileri takip ediliyor olacak. JOLTS’un açıkladığı veri son aylarda faiz etkisiyle birlikte işverenlerin işe alımlarda daha az gönüllü olduğunu 10 milyonun altındaki iş ilanlarıyla öne çıkarmıştı. Bu durumun devam etmesi, faiz beklentilerinin daha da agresifleşmesinin önüne geçebilir. Ancak veri tek başına yeterli olmayabilir.

Parite

Emtia

Borsa Endeksi

Tahvil Faiz OranıBir yanıt yazın