YURT DIŞI PİYASALARDA SON DURUM

Asya borsaları pozitif seyrini korudu

Asya borsaları Çin’de yetkililerin faiz düşürmeye hazırlandığı yönündeki haber akışı ve piyasalarda tekrar Fed’in faiz artırım döngüsünün sona erdiği beklentisinin ağırlık kazanmasıyla birlikte pozitif seyretti.

Japon Nikkei endeksi 0,7% civarında yükseliş yaşadı. Hong Kong endeksi yaklaşık 0,6% yükselirken, Şangay endeksi dünün kapanış seviyelerine yakın seyretti.

Çin’de mortgage ve mevduat faizlerinin düşürülebileceği yönündeki haber akışı dünden bu yana pozitif havayı destekledi. Ancak mali adımlarla daha uzun süreli fayda sağlanabileceği düşüncesi hala ön planda.

ABD’de zayıf veriler sonrası faiz beklentileri baskılandı

Dün ABD’de iş ilanlarının 9 milyonun altına gerilediğini, tüketici güveninin ise piyasa beklentisinin oldukça ötesinde bir düşüş kaydettiğini gösteren veriler faiz tahminlerini aşağı çekti. Düne kadar Kasım ayında 25 bp faiz artırım senaryosu ön plandayken, veriler sonrasında faizin zirveye geldiği beklentisi tekrar ağırlık kazandı. Fakat bu bakış açısını değiştirme potansiyeli olan yoğun bir veri akışı bulunuyor.

JOLTS sonrası özel sektör istihdamı izlenecek

Dün açıklanan iş imkanları verisi sonrası bugün ADP özel sektör istihdam değişimi verileri takip ediliyor olacak. JOLTS’un açıkladığı veri son aylarda faiz etkisiyle birlikte işverenlerin işe alımlarda daha az gönüllü olduğunu iş ilanlarının 9 milyonun da altına düşürmesiyle öne çıkardı.ADP’nin açıkladığı verilerde ise son iki ayda ortalamaların oldukça üzerinde artışlar kaydedilmişti. Piyasa beklentisi Ağustos ayında 195 bin artışla tekrar ortalamalara yaklaşılacağı yönünde.

2. çeyrek büyümesi

ABD’de diğer takip edilen göstergelerden biri ise büyüme. Atlanta Fed’in uyguladığı model 3. Çeyrek büyüme tahminini 5,9%’a kadar çıkardı. Bu oldukça iyimser bir seviye olarak görülürken, hafta ortasında 2. Çeyreğe ilişkin ikinci tahmin yayımlanacak. İlk tahmin ekonominin 2,4% büyüdüğünü işaret etmişti. Piyasa beklentisi bu oranın ikinci okumada da korunacağı yönünde. Ancak 3. Çeyrek büyümesine ilişkin beklentileri şekillendiren güçlü verilerin sürüp sürmeyeceği oldukça önemli olacak. Öte yandan GSYİH kalemlerindeki fiyat hareketlerini gösteren GSYİH fiyat endeksi de enflasyon beklentileri için takip edilecek. Bu endeksin de ilk okumadaki 2,2%’lik artış hızını koruması bekleniyor.

“Atlanta Fed’in büyüme modelinde 3. Çeyrek büyüme tahmini yaklaşık 2 ayda 3,5%’ten 5,9%’a kadar yükseldi.”Bir yanıt yazın