YURT DIŞI PİYASALARDA SON DURUM

Asya borsalarında karışık seyir sürdü

  • Çin ihracatında gerileme devam etti
  • Bowman’dan yeni faiz artırım mesajı

Asya borsaları, Çin’de ticaret rakamlarının zayıfladığını gösteren verilerle karışık bir seyir izledi. Japon Nikkei endeksi 0,25% yükselirken, Hong Kong endeksi 1,4% civarında kayıp yaşadı. Şangay endeksi ise dünün kapanış seviyelerine yakın seyretti.

ABD endeks vadelilerinde ise bu kez negatif seyir hakimdi. Nasdaq 0,3%, S&P500 ve Dow 0,2%’ye yakın değer kaybı yaşadı. ABD 10 yıllık tahvil faizi 4,05% bölgesinde seyrediyor. Dolar endeksi dünün ardından kayıplarını toparlayarak yükseldi.

Çin’de Temmuz ayında ihracat önceki yılın aynı dönemine göre 14,5%, ithalat ise 12,4% daraldı. İhracatta arka arkaya üç ay yaşanan daralma, yarın açıklanacak enflasyon verisi öncesi deflasyon riskini tekrar öne çıkardı.

ABD tarafında ise endekslerin pozitif seyri, Fed Yönetim Kurulu Üyesi Bowman’ın açıklamalarının da etkisiyle sınırlandı. Bowman, enflasyonla mücadele için faizlerin bir kez daha artırılması fikrine yakın olduğunu ifade etti.

Çin ile birlikte en yakın takip edilecek enflasyon verisi ABD tarafında olacak. Açıklanacak veri, Fed’in Eylül ve yıl sonu politikalarına ilişkin ipucu verebilir.Bir yanıt yazın