YURT DIŞI PİYASALARDA SON DURUM

Asya borsalarında Çin baskısı

Çin’de azalan ticaret hacmi ardından deflasyon endişesi

Fed yetkililerinin faiz yorumları sürüyor

Asya borsalarında genel olarak baskı sürerken, bu kez Çin’de açıklanan enflasyon verileri etkisini gösterdi. Dün ülkede ticaret hacminin daraldığını gösteren veri ardından bu kez beklenen deflasyon gündeme girdi.

Japon Nikkei endeksi 0,5% değer kaybederken, Şangay endeksinde düşüş 0,3%’ü geçti. Hong Kong endeksi ise önceki günün kapanış seviyelerine yakın seyretti. ABD endeks vadelileri yatay seyretti. ABD 10 yıllık tahvil faizi 4%’ün hemen üzerinde seyrediyor. Dolar endeksi ise dünkü kazanımlar ardından konumunu korudu.

Çin’de Temmuz ayına ilişkin veriler, tüketici fiyatlarının önceki yılın aynı dönemine göre 0,3% gerilediğini gösterdi. Piyasa beklentisi 0,4%’lük düşüş yönündeydi. ÜFE ise piyasa beklentisinin üzerinde ivme kaybederek -4,4% düzeyinde oluştu. Çin konusunda merak edilen ise yönetimin bu konuda neler yapacağı ve bunun Çin’i ne kadar sürede deflasyon bölgesinden kurtarabileceği.

ABD’de Apple’ın yılın başından bu yana en sert düşüş maratonunu sonlandırması ve bazı şirket bilançolarının desteğiyle endeks dengelendi. Moody’s’in küçük ve orta ölçekli 10 bankanın kredi notunu düşürmesi, bankalar liderliğinde satışlar getirmişti.

Perşembe günü açıklanacak ABD enflasyonu öncesi Fed yetkililerinin açıklamaları sürüyor. Önceki günlerde Fed Yönetim Kurulu Üyesi Bowman’ın faizlerin artması gerekebileceği yönündeki açıklamaları endeksleri baskılamıştı. Philadelphia Fed Başkanı Harker ise dün yaptığı açıklamada, faiz artırımlarının herhangi bir sürpriz olmazsa sona erebileceğini, ancak yüksek faiz ortamının bir süre devam etmesi gerekebileceğini açıkladı. Richmond Fed Başkanı Barkin ise faiz konusunda yorum yapmak için erken olduğunu belirtti.Bir yanıt yazın