YURT DIŞI PİYASALARDA SON DURUM

Asya borsaları negatif seyretti

Çin’de teknoloji şirketlerinde oluşan değer kaybı, Asya’daki görünümü karışık hale getirirken, ABD endeks vadelileri yataya yakın bir seyir izledi

Japonya’da piyasalar tatil nedeniyle kapalıyken, Hong Kong endeksi 0,6%, Şangay endeksi ise 1,2% civarında kayıp gördü. ABD endeks vadelileri önceki günün kapanış seviyelerine yakın seyretti. ABD 10 yıllık tahvil faizi dün enflasyon verisiyle 4% seviyesi altına gerilemesi ardından tekrar toparlanarak 4,10% bölgesine ulaştı.

ABD’de dün açıklanan TÜFE rakamları genel olarak piyasa beklentilerini yanıltmadı. Aylık bazda hem manşet, hem çekirdek tüketici fiyatları 0,2%’lik artış kaydetti. Yıllık bazda enflasyon 3,2%’ye çıkarken, çekirdek enflasyon 4,7%’ye geriledi. San Francisco Fed Başkanı Daly ise, enflasyonla mücadele için yapılması gereken daha fazla hamle olduğunu belirtti. Bu durum da piyasaları olumsuz yönde etkiledi.

ABD

Temmuz Ayı Üretici Fiyat Endeksi

Maliyetlerdeki değişimi yansıtarak sonraki dönem satış fiyatlarını etkilediği için takip edeceğimiz diğer enflasyon göstergesi Cuma günü açıklanacak ÜFE olacak. ÜFE Haziran ayında 0,1%’e gerileyerek, 2020’deki deflasyon döneminden bu yana en zayıf seviyesine ulaşmıştı. Mayıs ayında 0,9% düzeyinde bulunan endeks değişiminin, Haziran ayında yıllık bazda 0,1%’e gerilemesi ardından Temmuz ayında 0,7%’ye yükselmesi bekleniyor.

Çekirdek ÜFE tarafında ise beklentisi değişim düzeyinin yıllık bazda 2,4%’den 2,3%’e gerilemesi yönünde.

Michigan Tüketici Hissiyatı

Michigan Üniversitesi’nin hazırladığı güven endeksi Temmuz ayında 64,4 puandan 71,6 puana çıkarak Ekim 2021’den bu yana en yüksek düzeye ulaşmıştı. Endeksin iki alt kalemi olan mevcut koşullar endeksi ve tüketici beklentileri endeksinin ikisinde de olumlu yönde ilerlemeler olmuş, bu endeksler sırasıyla 69 puandan 76,6 puana ve 61,5 puandan 68,3 puana ulaşmıştı.

Piyasa beklentisi Ağustos ayında ana endeksin 71 puana gerileyebileceği yönünde. Mevcut koşullar endeksinin sınırlı yükselişle 78,6 puana ulaşması beklenirken, beklenti endeksinin sınırlı düşüşle 68 puan düzeyinde oluşması bekleniyor. Ankette 5 yıllık enflasyon beklentisinin değişmeyerek 3% düzeyinde kalması, yıllık enflasyon beklentisinin ise 3,4%’ten 3,8%’e yükselmesi bekleniyor.

Anket, daha önceki Fed beyanatlarında Powell’ın da işaret etmesi nedeniyle yakından takip ediliyor.Bir yanıt yazın