YURT DIŞI PİYASALARDA SON DURUM

Asya borsaları haftaya Çin endişeleriyle başladı

Asya borsaları Çin ekonomisine ilişkin endişelerle birlikte haftaya etkili satışlarla başladı. Japon Nikkei endeksi 1%’in üzerinde gerilerken, Hong Kong endeksinde kayıplar 2,5%’e yaklaştı. Şangay endeksi ise 1% geriledi.

ABD endeks vadelileri de haftaya düşüşle başlarken, kayıplar 0,25 – 0,3% aralığında oluştu. ABD 10 yıllık tahvil faizi 4,17% bölgesine kadar tırmanırken, Dolar endeksi 6 Temmuz’dan bu yana en yüksek seviyelerine ulaştı.

Çin’de yönetimin attığı adımlar şu an için karamsarlığın gölgesinde kalmış görünüyor. Ülkede gayrimenkul sektöründe kötüleşmenin devam ettiği beklentisi risk iştahını negatif etkilerken, bu durum petrol fiyatlarının da haftaya baskı altında başlamasına yol açtı.

ABD’de Michigan Üniversitesi’nin hazırladığı anket, enerji ve gıda fiyatlarındaki yükselişe rağmen enflasyon beklentilerinin gerilediğini gösterdi. Buna rağmen ÜFE rakamları enflasyon gevşeme sürecinin sanıldığı kadar kolay olmayabileceği sinyalini verdi.

Hafta boyunca Çin’de sanayi üretimi ve perakende satışlar gibi ekonomik aktivite rakamları takip edilecekken, ABD’de toplantı tutanakları, bölgesel imalat anketleri ve perakende satışlar izlenecek.

Parite

Parite

Emtia

Borsa Endeksi

Tahvil Faiz OranıBir yanıt yazın