YURT DIŞI PİYASALARDA SON DURUM

Asya borsaları geriledi

Çin ekonomisindeki zayıflamanın oluşturduğu endişe ve Fed’in faizlerin uzun süre yüksek seviyelerde tutması gerekebileceği düşüncesi piyasalarda risk iştahını baskılayarak Asya endekslerinin gerilemesinde etkili oldu.

Japon Nikkei endeksi 1,1% gerilerken, Hong Kong endeksinde kayıplar 1,4%’e ulaştı. Şangay endeksinde ise 0,25% düşüş izlendi. ABD endeks vadelilerinde ise önceki günün kapanışına yakın seyir görüldü. ABD 10 yıllık tahvil faizi 4,20% bölgesinde seyrediyor. Dolar endeksi 6 Temmuz’dan bu yana en yüksek seviyelerine hala yakın.

Çin’de sanayi üretimi ve perakende satışların yanı sıra, ülkede yeni konut fiyatlarının düşmeye devam ettiğini gösteren rapor risk iştahını baskılayan başlıklar arasında yer aldı. Bu durum bazı kurumların Çin’in büyümesine ilişkin beklentilerini aşağı yönlü revize etmelerine neden oldu.

Dün ABD’de perakende satışların beklentileri aşması hisse piyasaları üzerinde baskı oluşturdu. Minneapolis Fed Başkanı Kashkari, enflasyonun düşmesine rağmen hala çok yüksek seviyelerde olduğunu belirtti.

ABD

FOMC Toplantı Tutanakları

Fed 26 Temmuz’da gerçekleştirdiği ve 25 bp faiz artırımı kararı aldığı para politikası beyanatında ileride politikada sıkılaştırmanın uygun olabileceği ifadesini sürdürmüştü. Eylül ayındaki toplantıya kadar birçok veri görüleceği ifade edilmişti. Geride bıraktığımız hafta Temmuz ayı enflasyonunun 3%’ten 3,3%’e yükseldiğini gördük.

Bir verinin yeterli olmayacağı Fed tarafından da ısrarla belirtilirken, tutanaklarda da görece şahin dilin görülmesi sürpriz olmayacaktır. Bu aşamada özellikle tutanaklardan çok enflasyon verileri ile 24 – 26 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek Jackson Hole Sempozyumu ve Fed Başkanı Powell’ın bu etkinlikte verebileceği ipuçları olacak.

İNGİLTERE

Temmuz ayı enflasyonu

Ülkede enerji faturalı Temmuz ayında yaklaşık 20% civarında gerilemesinin manşet enflasyon üzerinde baskı oluşturması bekleniyor. Bunun da enflasyonu 7,9%’dan 6,8%’e kadar çekmesi söz konusu. Ancak İngiltere Merkez Bankası’nın çekirdek enflasyonu yakından takip ettiği biliniyor ki bu enflasyonun 6,9%’dan 6,8%’e kadar gerilemesi bekleniyor. Dolayısıyla verinin yorumlanması konusunda oldukça karışık bir süreç söz konusu.

Parite

Emtia

Borsa Endeksi

Tahvil Faiz OranıBir yanıt yazın