YURT İÇİ PİYASALARDA SON DURUM

EKONOMİK GÖRÜNÜM

Endeks haftayı %4.24 ile kapatırken, alımların genele yayıldığını söylemek mümkün. BIST30 %4.43, XYUZO %3.73, XTUMY %3.38 yükseliş ile BIST100 endeksine paralel seyretti diyebiliriz. Geçen hafta Bankalardaki alımlar dikkat çekerken, XBANK %9.26 yükseldi. OVP ile ilgili açıklamalar, Türkiye’nin gri listeden çıkmasına yönelik açıklamalar, yabancılarla swap kanallarının yeniden açılacağına yönelik piyasada çıkan söylemler Borsayı desteklerken, Yabancıların alımlarının sürdüğünü gördük. Yabancı takas oranı seçim sonrasındaki %27.50 seviyelerinde %31.05 seviyesine yükseldi.

Genel olarak Borsa için pozitif görüşümüzü koruyoruz. Endekste 8200 hedefi korunuyor ve bu seviye ilerleyen günlerde test edilebilir. Kısa vadede 7400 seviyesi destek olarak izlenebilir. Pozisyonların korunmasını önerirken, düzeltmelerde satışların derinleşmesini beklemiyoruz.

Önümüzdeki hafta 14 Ağustos PGSUS, TTKOM, 15 Ağustos AKSEN, ASELS, 16 Ağustos ENKAI, SOKM, 17 Ağustos BIMAS, TCELL ve ULKER 2Ç finansallarının açıklanması bekleniyor

Leasing Sektörü Haftanın Kazananı

Haftanın en çok artan endeksleri, %14.08 ile Leasing sektörü olurken, bunu %12.61 ile Ticaret ve %9.26 ile Bankacılık endeksi izledi.

En çok düşen endeks ise %1.66 düşüş ile Spor endeksi oldu. Bunu %1.14 düşüş ile Kimya ve %0.84 düşüş ile Tekstil sektörü izledi

İçeride Haber Akışları, Dışarıda Euro Bölgesi TÜFE Verisi

Haftalık veri takviminde, içeriye bakıldığında Salı günü Hazine ihalesi ve Temmuz ayı Tarım ÜFE verisi ile Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi verileri alınacak. Bunun dışında önemli veri akışı bulunmuyor. Ekonomi yönetiminden gelecek açıklamalar, yurtdışı kuruluşların yazacağı raporlar yine takip edilecek.

Dışarıda ABD kanadında ise, Saı günü ZEW Beklenti Endeksi ve Temmuz perakende satışlar izlenecek. Çarşamba günü ise Temmuz Sanayi Üretim verisi izlenecek. Euro Bölgesine bakarsak, Salı günü ZEW Ekonomik Beklenti Endeksi izlenirken, Salı günü Haziran Sanayi Üretim verisi ve 2Ç büyüme 2.tahmin verileri alınacak. Cuma günü Temmuz TÜFE verisi önemli bir veri olacak.

Piyasa beklentisi Ağustos ayında ana endeksin 71 puana gerileyebileceği yönünde. Mevcut koşullar endeksinin sınırlı yükselişle 78,6 puana ulaşması beklenirken, beklenti endeksinin sınırlı düşüşle 68 puan düzeyinde oluşması bekleniyor. Ankette 5 yıllık enflasyon beklentisinin değişmeyerek 3% düzeyinde kalması, yıllık enflasyon beklentisinin ise 3,4%’ten 3,8%’e yükselmesi bekleniyor.

Anket, daha önceki Fed beyanatlarında Powell’ın da işaret etmesi nedeniyle yakından takip ediliyor.Bir yanıt yazın