Kotasyon Nedir?

Kotasyon Nedir? , menkul kıymet borsalarında sürekli işlem görmesi talep edilen sermaye piyasası araçlarının ilgili şartları (kotasyon kriterleri) taşımaları durumunda ilgili pazar listesine kayıt edilmesi ve işlem görmesinin kabul edilmesidir. Şirket hisse senetlerinin ilk kez borsa kotuna alınmasına ilk kotasyon, hisse senetleri borsa kotunda bulunan şirketin sermaye artırımı nedeniyle ihraç ettiği yeni hisse senetlerinin kotasyonuna ilave kotasyon denir.

Piyasa yapıcı üye tarafından iletilen, iletildiği menkul kıymette seans anındaki değerlerine bağlı olarak işlem gerçekleşebilecek fiyat aralığını belirleyen, fiyat ve miktar bildirimine (alış ve satış emri şeklinde) de kotasyon denir.

Dünyada her geçen gün yaygınlaşan sermaye piyasalarıyla beraber bir yandan da globalleşme sayesinde prestijli borsalarda yapılan bu tip işlemlerin gücüne göre çoğalan, yabancı sermayelerle beraber ihracatçılar hisseleri kote ettirirler. Borsadaki işlem sayısı ya da hisse senedi sayısına göre birbirinden farklı kurallar eklenerek, kote edilen menkul kaynaklarla ilgili kurallar eklenmiş olur.

Kotasyon Nedir?

Kotasyon Alış Fiyatı Nedir?

Kotasyon Alış Fiyatı Nedir?

Borsada hisse senetlerine dair aktif işlem gören bir kuruluş, daha sonrasında listede bulunan ve işlem göre hisse senetlerine yenisini eklemek istediğinde kotasyon alış fiyatı terimi devreye girer. Kotasyon iki çeşit fiyatlandırmadan oluşmaktadır. Bununla ilgili olarak sürekli geçerli ilk fiyat konusu ve bid olarak ifade edilen bir konu bulunur. İkinci ise belirlenen fiyata göre alış fiyatı olarak baz alınır.

IMKB’de Kota Alması İşlemleri Nedir?

Borsada işlem görme süreçlerine “doğrudan kota alınma” adı verilmektedir. Bunlar kotasyon faaliyetleri olarak belirlenirken, IMKB, ilk adımda yaptığı işlemde doğrudan ihracatçılarla ilgili halk arz aşamasıyla ilgilenir. Bu süreçte, menkul kıymetlerin borsayla ilgili işlem göreceği tüm alakalı başvuruları incelemektedir. Kotasyon başvurusu yapıldığında, kote olma başvurusu tamamlamak için tüm evraklar eksiksiz olması gerekirken, tüm bilgileri ve evraklarıyla beraber borsaya sunarak kotasyon ücretini de gereken zaman içerisinde yatırmış olması beklenir.

Borsada Kotasyon Nedir?

Borsada Kotasyon Nedir?

Borsa yönetmeliği içerisinde belirli şartları taşıyan sermaye piyasası araçları içerisine girmek isteyen, bu pazarda listede bulunmak isteyen ve işlem görmek isteyenlere izin verilmesi durumu kotasyondur. Borsadaki terim, borsaya kote olmak olarak kullanılır.

İlk Kotasyon ve İlave Kotasyon Nedir?

İlk Kotasyon ve İlave Kotasyon Nedir?Eğer bir kuruluş, borsada ilk kez hisse senetlerinin işlem görmesini bekliyorsa ve ilk kez işlem görecekse, bu kuruluşun listelenen hisse senetlerine verilen harekete kotasyon adı verilir. İlk kotasyon da bu anlama gelmektedir. İkinci olarak, eğer bir kuruluş, listede mevcut hisselerine yenisini eklemek isterse iki çeşit fiyattan oluşur ve bu da ilave kotasyon anlamını taşır. Borsada kotasyon da yukarıda açıklanan terim ile aynıdır.

Tam Kotasyon Sistemi Nedir?

Eğer ilk kez kotasyona alınacak bir menkul kıymet varsa, ilk kez kotasyona alınması durumunda ortaklık hakkı veren menkul kıymetlerin doğrudan tamamını kote etme durumudur. Bir de kısmi kotasyon sistemi bulunur. Bu ise kotasyona bağlı kalarak, ortaklık hakkı vermesinde belirli bir kısmı isteniyorsa bu durumda kısmi kotasyon sistemi devreye girmektedir.

Kotasyon Dışı

Hisse ve alım satımlar’da sıkça duyulan Kotasyon Dışı terimi piyasada fiyatlandırmaların oluşma esnasında anlık görülebilir. İşlem görülebilecek hisse fiyatı olmadığı zamanlarda  kotasyon dış uyarıları göze çarpar.

CFD Nedir?

Trade Türleri Nelerdir?

Kaynak : WikipediaBir yanıt yazın