Trade Türleri Nelerdir?

Trade Türleri Nelerdir? ; sorusundan önce her yatırımcının al – sat yaparken bir strateji ile bu işlemi gerçekleştirir bunları yapmanın birçok yolu vardır bu makalemizde bunları inceleyeceğiz. Çeşitli yöntemlerden faydalanarak trade işlemi yapan her yatırımcının amacı kâr etmektir. Her yatırımcı, bu amaca ulaşmak için farklı yöntemler kullanır. Bazı yatırımcılar günlük alım satım işlemleri yaparken bazıları daha uzun süreli yatırımlar yapar.

Trade Türleri Nelerdir?

Bir yatırımcı, bütün yöntemleri aynı anda kullanabilir. Satın aldığı botlar yardımıyla scalp trading yaparken bir taraftan da piyasaları anlık olarak izleyerek günlük trade yapabilir. Aynı zamanda uzun vadeli bir sepet oluşturmuştur ve hedefine gelene kadar belki de 1 yıl boyunca pozisyonunu bozmayacaktır.

Her yatırımcının karakteri farklıdır. Kimi gün boyunca piyasaları izleyerek anlık olarak küçük kazançlar elde etmekten hoşlanır. Kimi ise buna vakit bulamaz ve daha uzun vadeli yatırım hedeflerinin peşinde koşar. Zevk almadan yapılan bir şey sürdürülebilir olmayacaktır. Bu nedenle her yatırımcı, kendine uygun yöntemleri seçerek işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Trade Etmek Nedir?

Borsada yatırım için kullanılan paritelerin herhangi birinde alım ve satım yapan kişilerin yaptığı işlemlerin tümüne trade etmek denir. İngilizce dilinden çevirildiği zaman ise Türkçe dilinde karşılığı ticaret yapmaktır. Trade yapan kişiler trader denir. Kişinin yaptığı işlemlere bakılmaksızın al sat yapan herkese trader denir.

Trade Türleri Nelerdir?

Scalp Trading Nedir?

Scalp trading, gün içinde çok sayıda işlem açarak bu işlemlerden az da olsa kâr etmeye odaklanan bir trade çeşididir. Scalp trading yapan yatırımcılar, çoğu zaman 1, 5 ve 15 dakikalık grafiklere bakar. Trend yönünü kestirmek için en fazla 1 saatlik grafiklere bakılır. Bu trade türü, sermayesi daha fazla olan yatırımcılar tarafından kullanılmaktadır. Çünkü az sermaye ile scalp trading yapmak, verilen emeğe değecek bir kâr yüzdesinin elde edilemeyeceği anlamına gelir.

Scalp Trading Nedir?

Bu trading türü, tamamen teknik analiz yöntemlerine dayanarak yapılır. Scalp trading yatırımcıları, daha uzun vadeli fiyat hareketlerinin incelendiği temel (fundamental) analiz ile ilgilenmezler. Bu, yatırım yaptıkları ürünü hiç araştırmadıkları anlamına gelmez. Yatırım yapılacak ürünün yükseliş veya düşüş trendinde olmasının tespiti önemlidir. Öte yandan olumlu ve olumsuz haberler nedeniyle yaşanacak fiyat dalgalanmalarından da istifade edilir.

Günlük Trade (Day Trading) Nedir?

Trade eden yatırımcının gün içinde bir yada birden fazla trade etmesi halinde day trade yapmış olur fakat day tradenin şartlarından biri de günü nakit kapatmaktır. Trader’ın günü her ne olursa olsun nakitte tamamlaması şartı vardır. Yani day trader günü içi işlemlerini tamamladıktan sonra yatırım yaptığı parası nakit şekilde cüzdanında tutması gerekmektedir.

Günlük Trade (Day Trading) Nedir

Swing Trading Nedir?

Swing trading, destek ve direnç seviyelerini takip ederek kısa ve orta vadeli işlemlerin açıldığı trading türüdür. Bu trading türünde yatırımlar birkaç gün ya da birkaç hafta sürebilir. Yatırımcılar, destek ve direnç seviyelerini belirler. Genellikle fiyat hareketlerinin daha yüksek olduğu düşüş ya da yükseliş trendleri yakalanmaya çalışılır. Swing trading yapan kişiler, bu trendlerin kırılma noktalarından da faydalanarak pozisyon alabilir.

Swing Trading Nedir?Genellikle teknik analiz yöntemleri kullanılır. Bununla birlikte az da olsa temel (fundamental) analiz yöntemleri kullanılabilir. Swing trading, day trading yönteminden daha uzun bir zaman dilimini kapsar. Altı aydan bir buçuk yıla kadar uzayabilen uzun vadeli yatırımların yapıldığı position trading yönteminden ise daha kısa bir zaman aralığını kapsar.

Swing trading yapan yatırımcı, teknik analiz yöntemlerinin dışında psikolojik fiyat döngülerini de kullanır. Çeşitli indikatörlerden yararlanan yatırımcı, mum grafiklerini kullanır. Destek ve direnç seviyelerini belirledikten sonra trend kanalı oluşturur.

Position Trading (HODL) Nedir?

Position trading (HODL), bir varlığın fiyatının gelecekte artacağını düşünerek uzun vadeli yatırım yapmaktır. Bu pozisyon belki 6 ay belki de 2 yıl sürecektir. Position trading (HODL) yöntemini kullanarak işlem açan yatırımcı, günlük ve haftalık kapanışları gibi kısa vadeli fiyat göstergeleri ile ilgilenmez. Genellikle teknik analiz ve temel analiz yöntemlerini bir arada kullanılır. Böylece yatırımcı, bir ürünün fiyatının gelecekte hangi seviyelere gelebileceğini öngörmeye çalışır.

Position Trading (HODL) Nedir?

Bu trading yönteminde yatırımcılar, haftalık ve aylık grafiklere bakar. Uzun vadeli trendleri kullanarak fiyat tahmini yapmaya çalışır.

Momentum Trader Nedir?

Momentum Trader Nedir?Osilatörlerin önceden belirlenmiş olan belirli zaman aralığındaki bölümlerin incelenmesi ve paritedeki yönelime göre işlem açma standartlarına denir. Örneğin indikatör üzerinde momentum yukarı yönlü ve parite üzerinde uzun kontratlı işlemler açılır daha sonra momentum tersine dönene kadar long pozisyon taşınmaya devam eder.

Opsiyon Trader Nedir?

Opsiyon Trader Nedir?

İkili opsiyon genellikle kısa vadeli yatırım araçları için kullanılır genellikle kaldıraçlı piyasalarda kullanılan opsiyon trade sistemi gün içi veya daha kısa süreli işlemler yapar marj farklarından faydalanarak kar elde etmeye çalışır.

Trend Trader Nedir?

Vadesine yatırımcının karar verdiği ve ”Trend çizgileri” takip edilip yapılan trade sistemidir. Öncelikle hisse belirlenir eğer long pozisyon açmak isteyen kişilerin düşüş trendinin bitiş noktasını bulmaya çalışması ile bulunur. İşlem açıldıktan sonra yükseliş trendi beklenir ve trendin tamamlanana kadar pozisyonlar kapatılmaz.

Trend Trader Nedir?

Rollover Nedir?

Kotasyon Nedir?Bir yanıt yazın